Grundtvig projekt

The Application of E-Learning Systems to Encourage Equal Opportunities between Women and Men on the Labour Market

V rámci projektu Learning Partnership si budú participujúce organizácie vzájomne vymieňať svoje skúsenosti, názory, koncepty a myšlienky týkajúce sa problematiky rodovej rovnosti a to predovšetkým na tru práce.

Participanti projektu sú organizácie, ktoré sa špecializujú na rôzne oblasti a preto ich rôzne pohľady na problematiku budú pridanou hodnotou a celkovým prínosom. Predstaviteľky a predstavitelia partnerských organizácii budú aktívne zapojené/í do  projektu ,budú sa zúčastňovať projektových stretnutí,podporovať ďalšie aktivity a budú detajlne informované/í o Learning Partnership. Nadviazanie kontaktov medzi členkami a členmi partnerských organizácii umožnia v budúcnosti vytvoriť spoluprácu na európskej úrovni.

Participujúce skupiny sa budú priamo podieľať na projekte, zúčastňovať sa workshopov, vymieňať si medzi sebou svoje poznatky a v budúcnosti  ich využívať v praxi. Je naplánované vytvorenie celkového konceptu pre ďalšiu spoluprácu partnerskách organizácii aj po skončení Learning Partnership.

Prostredníctvom workshopov budú do projektu Learning Partnership aktívne zapajané všetky účastníčky-ženy, ktoré majú problémy s uplatnením sa na trhu práce.

Prvý workshop bude zameraný na zozbieranie a spoznanie názorov, skúseností a potrieb participujúcich žien. Workshop budú viesť skúsené lektorky a lektory.

Cieľová skupina žien, ktoré majú problém pri získaní zamestnania bude aktívnou súčasťou a budú predstavovať hlavnú zložku projektu.

Druhý workshop sa uskutoční v neskoršej fáze projektu a budú na ňom predstavené konkrétne návrhy, koncepty a spôsoby, ako pomôcť ženám prostredníctvom e-learningu.

Ich reakcie a spätná väzba môžu poskytnúť množstvo užitočných informácii do budúcnosti.Participantky môžu taktiež pmôcť pri hľadaní optimálnych konceptov riešenia. Výsledky druhého workshopu budú viesť k vytvoreniu lepších a reálnejších konceptov súvisiacich s danou problematikou.

Zamestnakyne , ktoré sa budú zúčastňovať workshopov a projektových stretnutí budú vybrané partnerskými organizáciami. Všetky zúčasnéné zamestnankyne a zamestnanci budú o projekte podrobne informované/í. Počas celého trvania projektu budú mať možnosť nielen participovať na všetkých aktivitách ale budú tiež môcť predkladať svoje vlastné návrhy a prejavovať svoje názory.

Východisková situácia:

Dosiahnutie rovnosti príležitostí žien a mužov sa stalo dôležitým cieľom v našej spoločnosti, a to predovšetkým v oblasti trhu práce:

Získanie pracovného miesta môže rozhodujúcim spôsobom vplyvňovať  nielen peňažné príjmy jednotlivca, ale aj ekonomickú nezávislosť a slobodné rozhodovanie sa v živote každého človeka. Ak však spoločnosť ponúka dobre platené pracovné pozície väčšinou mužom, ženy budú na nich vždy závislé.

Aké možnosti majú ženy bez vhodného vzdelania alebo bez praxe a pracovných skúseností? Zvlášť sa jedná o staršie ženy a ženy, ktoré žijú v regiónoch s ekonomickými ťažkosťami, ako sú napr. vidiecke oblasti.

Môže sa stať moderná technológia E-learningu odpoveďou na tento problém? E-learning ponúka taký spôsob vzdelávania, ktorý je nezávislý od času a miesta a to za dostupnú cenu -v závislosti od dostupnosti Internetu.  Ako by mali vyzerať koncepcie, ktoré by prostredníctvom využívania E-learningu zvyšovali  perspektívy žien pri hľadaní práce?

Väčšina organizácii podieľajúcich sa na projekte Learning Partnership sa špecializuje na vzdelávanie žien, rodín, a dospelých  vo všeobecnosti. Nakoľko hlavnými problémami tejto spolupráce sú základné koncepty a myšlienky, iba  jedna organizácia sa  bude zameriavať na technické aspekty E-learningu a v súvislosti s tým garantuje skutočnú realizáciu spomenutých koncepcii.

Konkrétne ciele partnerstva:

  • nájsť konkonkrétne a realistické koncepty pre rozvinutie E-learningových systémy, ktoré podporia ženy integrovať san a pracovnom trhu
  • zistiť a zohľadniť názory a potreby žien,ktré sú cieľovou skupinou
  • zistiť a zohľadniť názory a požiadavky zamestnávateľov
  • systematicky spolupracovať s cieľom dosiahnuť dobré výsledky
  • zverejňovať výsledky projektu a informovať o nich čo najširšiu verejnosť
  • pokračovať v spolupráci aj po skončení Grundtvig Learning Partnership

 

Projekt sa bude venovať viacerým oblastiam:

1. Aké druhy vzdelania sú pre ženy, ktoré sa chcú uplatniť na trhu práce dôležité?

2. Aké formy vzdelávania sú pre ženy najprijateľnejsie pri využívaní E-learningových systémoch?

3. Aký stupeň vedomostí je nevyhnutný pri používaní E-learningových systémov?

4. Aké oblasti je možné študovať prostredníctvom E-learningu?

5.Aký typ vzdelania je dôležitý pre staršie ženy, aby sa mohli uplatniť na trhu práce?

6. Aké typy vzdelania sú dôležité pre ženy žijúce vo vidieckych oblastiach, aby mohli získať prácu?

7. Aké druhy vzdelania sú dôležité pre rôznym spôsobom znevýhodnené ženy, aby sa dokázali uplatniť na trhu práce?

8. Aké oblasti vzdelania sú dôležité pre jednotlivých členov rodiny, aby mali rovnaké príležitosti ženy aj muži?

9. Ako užitočné bude pre ženy učenie sa cudzích jazykov v súvislosti so získaním práce?

10.Ako užitočné bude pre ženy získanie vedomostí ohľadom práva a zákonov(najmä pracovného a sociálneho)v súvislostí so získaním zamestnania?

11. Do akej miery môže byť podnikanie alternatívou k získaniu pracovného miesta?

12. Je dobrou myšlienkou vytvoriť E-learningové systémy v rôznych jazykoch?

13. Akým spôsobom možno dosiahnuť, aby boli ženy čo najviac informované o E-learningových systémoch?

14.Ako možno ženy motivovať, aby využívali E-learningové systémy?

15. Ako možno zapojiť do partnerstva ďalšie organizácie?

Nástroje nevyhnutné na dosiahnutie uvedených cieľov:

  • Štyri stretnutia, na ktorých budú participovať všetky partnerské organizácie
  • Jeden workshop pre ženy, ktoré majú problem pri hľadaní zamestnania- s cieľom získať a oboznámiť sa s ich názormi, problémami a potrebami
  • Jeden workshop pre ženy, ktoré majú problem s uplatnením sa na trhu práce- s cieľom predstaviť možnosti riešenia a navrhované koncepty
  • Spoločné aktivity všetkých partnerských organizácii pri príprave a realizácii projektových stretnutí a workshopov
  • Operatívne stretnutia dvoch až troch partnerských organizáciisúvisiace s riešením špecifických otázok
  • Zapojenie expertiek a expertov všetkých partnerských organizácii do hľadania nových spôsobov riešenia
  • Systematická , priebežná evaluácia a monitoring výstupov a výsledkov projektu