Pochod za reprodukčnú spravodlivosť!

V utorok 19. októbra sa začína schôdza Národnej rady SR, na ktorej bude 150 poslancov a poslankýň znovu rozhodovať o tom, či ešte viac obmedzia prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. NEBUDEME TICHO! Pridajte sa k nám⇓.

Ako?
1. Ideme na protest
Príďte na protest. Vyberte zo šuflíkov varechy, vystrihnite si varechy z kartónu, vyrobte z iných materiálov. Napíšte na varechy, čo si o obmedzovaní reprodukčných práv myslíte, prineste si svetielka a pripevnite ich na varechy, nech sú vaše odkazy vidieť. Prineste si iné kuchynské náčinie, hudobné nástroje, čokoľvek, čo môže robiť hluk. Lebo NEBUDEME TICHO! Nasaďte si respirátor a príďte.
2. Organizujeme verejné podujatie
Ak sa vo vašom meste protest nekoná, zorganizujte ho, pomôžeme vám. Forma môže byť rôzna – pochod, zhromaždenie, diskusia, spoločné kladenie variech, podľa toho, čo vám vyhovuje. Za týždeň sa toho dá spraviť veľa. A minuloročná aktivistická reproorganizačná kuchárka je pripravená na použitie: http://www.aspekt.sk/content/aspektin/nebudeme-ticho-reproorganizacna-kucharka
3. Kladieme varechy
Vezmite varechu aj s odkazom zo srdca na prechádzku, do školy, do práce, do obchodu.
Položte varechu na viditeľné miesto (napr. pred NR SR, aby ju videli aj tam pracujúci, alebo inde, aby ju videli okoloidúce).
4. Varechy posielame online
Odfoťte varechu a zverejnite fotku na Facebooku, Instagrame alebo na Twitteri s hashtagmi #NebudemeTicho a #BuducnostJeVarecha.
3. Obsadzujeme verejný priestor
Veľmi nás potešilo, keď sme na prechádzke Bratislavou a inými mestami videli rôzne plagáty, nálepky a odkazy, ktoré podporujú feministické vízie spoločnosti, ľudské práva a sociálnu spravodlivosť. Pripravili sme teda rôzne plagáty a nálepky #NebudemeTicho, ktoré si môžete vytlačiť a vylepiť, kde len budete chcieť. Verejný priestor je náš!
Plagáty si môžete stiahnuť tu: http://www.aspekt.sk/content/aspektin/plagaty-nebudeme-ticho
Realizovať sa môžete aj vy. Pripravte podpornú grafiku, umiestnite ju do verejného priestoru, odfoťte a postnite online s #NebudemeTicho alebo nám ju pošlite a my ju zverejníme.
Prečo?
… lebo novelou zákona o reklame chcú zakázať “reklamu na interrupcie”.V praxi to môže znamenať aj to, že BY LEKÁRKY A LEKÁRI NEMOHLI VEREJNE (napríklad na webových stránkach) POSKYTOVAŤ INFORMÁCIE O INTERRUPCII, ktorú vykonávajú.
… lebo nútiť niekoho čakať na lekársky zákrok nedáva zmysel. Ženy nežiadajú o vykonanie interrupcie nerozhodnuté. Už teraz zákon núti ženy bezdôvodne čakať 2 dni, predĺženie núteného čakania je len ďalšou nezmyselnou prekážkou.
… lebo nútiť ženy a ďalších ľudí, ktorých sa obmedzenia týkajú, čakať 4 dni, aj keď ide o ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, je kruté. V niektorých prípadoch to môže znamenať ohrozenie zdravia a života a pri chcených tehotenstvách to môže neprimerane a bezdôvodne zasahovať do procesu vyrovnávania sa so stratou.
… lebo súčasťou návrhu je aj základ pre vytvorenie štátom dotovaných cirkevných zariadení, ktorých cieľom nie je podpora žien, ale najmä to, aby interrupciu nepodstúpili.
… lebo obmedzovanie reprodukčných práv vedie k ohrozeniu zdravia, šťastia, budúcnosti a života (hlavne) žien, pričom k zníženiu počtu interrupcií nijako neprispieva. Nižší počet interrupcií predsa ani nemá byť prečo naším hlavným cieľom. Chceme, aby bolo menej neželaných tehotenstiev, chceme, aby ženy neboli tehotenstvom nútené ostať v násilných vzťahoch a chceme, aby narodenie dieťaťa pre nikoho neznamenalo posun na hranicu chudoby. Tomu vieme pomôcť zavedením kvalitnej citlivej a inkluzívnej sexuálnej výchovy, hradením antikoncepcie zo zdravotného poistenia a zlepšením pôrodnej a popôrodnej zdravotnej starostlivosti, či zlepšením životných podmienok pre ženy, pre ľudí z etnických, sexuálnych a iných menšín a pre rodiny.
… lebo návrh počíta aj so zrušením vyhlášky, ktorá definuje zoznam zdravotných dôvodov, pre ktoré je možné ukončiť tehotenstvo zo zdravotných dôvodov.
… lebo postupné snahy obmedzovať reprodukčné práva sú rodovo podmienenou diskrimináciou na spoločenskej úrovni.
NEBUĎME TICHO! ODMIETNIME TOTO INŠTITUCIONALIZOVANÉ NÁSILIE.
Niektorí a niektoré hovoria, že návrh ešte môžu zlepšiť pozmeňovacie návrhy, lenže žiadne pozmeňovacie návrhy nezmenia, že zámerom tohto zákona je obmedzovať naše reprodukčné práva a stavať nezmyselné administratívne bariéry tam, kde by mal byť priestor na bezpečné, dôstojné a zodpovedné rozhodnutie. Už teraz je zrejmé, že navrhované zmeny by najviac dopadli na ženy a ďalších ľudí žijúcich v sociálnej a materiálnej neistote, v regiónoch so slabou zdravotníckou infraštruktúrou. Jednorazové príspevky a zľavy na poplatkoch nemôžu nahrádzať systémové zlepšovanie podmienok pre život a sociálna situácia rodín sa nemôže riešiť prostredníctvom zmien v zákone o interrupciách. Ak sa tak deje, nejde o pomoc, ale o moc a kontrolu nad našimi životmi.
BEZPEČNOSŤ
Uvedomujeme si svoju spoločenskú zodpovednosť vzhľadom na nebezpečenstvo koronavírusu, ale situácia je vážna! V takto kritickej chvíli nemôžeme ostať doma a byť ticho, do ulíc nás vyháňajú samotné predkladateľky a predkladatelia z koaličných radov a všetkých 75 poslancov a poslankýň, čo za návrh hlasovali. Prosíme vás, aby ste na protest prišli, len ak ste zaočkované, zaočkovaní alebo s čerstvým negatívnym testom. Pre ľudí, čo sa chcú otestovať na mieste, bude hodinu pred podujatím pripravený stánok s ag testami (stánok bude na Námestí SNP od 16.30). V dave udržujte odstupy, majte celý čas nasadené respirátory, a pokiaľ sa to bude dať, snažte sa celý čas držať v okolí tých istých ľudí. Ak na sebe pred pochodom spozorujete akékoľvek príznaky respiračného ochorenia alebo sa ocitnete v rizikových situáciách, prosíme vás, aby ste podporili iniciatívu z domu online, umiestnením varechy vo verejnom priestore a pozývaním ďalších ľudí. Ďakujeme.
Published On: 16. októbra 2021