Novela Ústavy z dielne KDH je cestou k diktatúre jedného videnia sveta

Vo štvrtok 13. februára 2025 doručila skupina poslancov a poslankyňa z hnutia KDH návrh, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky.

Návrh vnímame ako otvorenú diskrimináciu LGBTI+ ľudí, radikálny zásah do práv žien na zdravie a prístup k bezpečným interrupciám a oklieštenie práv detí na vzdelanie a prístup k informáciám. Tento návrh nie je len vnútroštátnym problémom, ale má aj širšie európske a medzinárodné dôsledky, ktoré ohrozujú postavenie Slovenska ako demokratickej a právom riadenej krajiny.

Slovenská republika je súčasťou Európskej únie, kde zdieľame spoločné hodnoty, ku ktorým patrí sloboda, rovnosť aj ochrana menšín. Návrh novely Ústavy od KDH je nebezpečným pokusom o oslabovanie týchto základných princípov. Pod rúškom ochrany suverenity by sa Slovensko zásadne odklonilo od demokratických štandardov a hodnotových pilierov Európskej únie, ktoré garantujú ochranu základných práv pre všetkých občanov a občianky.

Jedným z kontroverzných bodov novely je zakotvenie tzv. výhrady vo svedomí priamo do Ústavy. Už dnes je odmietanie interrupčnej starostlivosti zo strany zdravotníckych zariadení a lekárov na základe svedomia vážnou prekážkou pre ženy, ktoré túto zdravotnú starostlivosť potrebujú. Ohrozuje ich život a zdravie, čo je v priamom rozpore s odporúčaniami medzinárodných zdravotníckych organizácií, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Slovensko sa už dnes radí medzi krajiny s najhoršou dostupnosťou interrupcií v Európe – v Žilinskom a Prešovskom kraji neposkytuje interrupciu až 8 z 11 nemocníc.

V medzinárodnom práve platí, že štáty nie sú povinné umožniť zdravotníckym pracovníkom odmietanie poskytovania legálnej interrupčnej starostlivosti na základe tzv. výhrady vo svedomí. Ak legislatíva takéto odmietnutie povoľuje, štát je povinný zabezpečiť alternatívne riešenia, ktoré nebudú ohrozovať zdravie a práva žien. Slovensko v tomto smere zlyháva už teraz, a prijatie tejto novely by znamenalo ešte väčšiu bariéru v prístupe k zdravotnej starostlivosti, ktorá je základným ľudským právom.

Okrem výrazného obmedzenia práv žien na reprodukčné zdravie novela zasahuje aj do práv LGBTI+ ľudí. Ochrana menšín je jedným zo základných princípov Európskej únie a akékoľvek opatrenia, ktoré ich práva obmedzujú, sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Návrh taktiež obmedzuje prístup detí a mladých ľudí k informáciám a vzdelaniu, čo môže mať dlhodobé negatívne dôsledky na ich budúci život a schopnosť robiť informované rozhodnutia.

Ak by slovenský parlament prijal novelu Ústavy v plnom znení, šlo by o jasné porušenie práva Európskej únie a mnohých medzinárodných dohovorov, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo. Takýto krok by nás mohol ešte viac izolovať od demokratických krajín Európy a oslabiť našu pozíciu v medzinárodnom spoločenstve. Zároveň by vytvoril nebezpečný precedens, ktorý by mohol otvoriť dvere ďalšiemu obmedzovaniu práv občanov a občianok.

Preto je dôležité, aby sa verejnosť postavila proti tomuto nebezpečnému návrhu a jasne deklarovala, že Slovensko si želá nielen zachovať, ale aj posilňovať demokratické princípy, ochranu ľudských práv a rovnosť pre všetkých bez rozdielu.

Žiadame poslankyne a poslancov Národnej rady, aby návrh odmietli. Ak ich k tomu chcete motivovať, podpíšte otvorenú výzvu organizácie Saplinq na tejto adrese.

Kategórie: AktualityZverejnené dňa: 21. februára 2025

Páči sa vám naša práca?

PODPORTE NÁS