Vyzývame poslankyne a poslancov, aby hlasovali PROTI uzneseniam č. 843 a 845

V mene Ľudskoprávnej koalície a Možnosti voľby sme sa obrátili na poslankyne a poslancov NRSR s naliehavou výzvou: aby odmietli návrhy uznesení poslancov a poslankýň KÚ a KDH (tlače č. 843 a 845), ktoré sa týkajú Európskej občianskej iniciatívy „Môj hlas, moja voľba“.

V oboch navrhovaných uzneseniach je uvedených množstvo nepresností a zavádzajúcich tvrdení, ktoré sme opísali v našom stanovisku:

 

V skratke:

Prečo je iniciatíva dôležitá?

Cena interrupcie (priemerne 414 eur) na Slovensku tvorí 62% disponibilného príjmu domácností s dvomi dospelými a dvoma závislými deťmi. Pre množstvo žien je to cena, ktorú si nemôžu dovoliť a zadlžujú sa. Štát takto namiesto pomoci prispieva k prehlbovaniu sociálnych rozdielov, zvyšovaniu chudoby žien a rodín a k ohrozeniu zdravia žien!

• Slovensko nerešpektuje odporúčania OSN a dlhodobo ignoruje svoje záväzky v oblasti ľudských práv a zdravia žien a nezlepšuje dostupnosť interrupčnej starostlivosti. Medzinárodné ľudskoprávne a zdravotnícke štandardy (OSN, RE, WHO, EÚ), ako aj výskumy v tejto oblasti opakovane potvrdzujú: Prekážky v prístupe k interrupciám neznižujú ich počet – zvyšujú však chorobnosť a úmrtnosť žien. Finančná nedostupnosť navyše prehlbuje ekonomické nerovnosti a diskrimináciu chudobných žien!

Cieľom iniciatívy je, aby Európska komisia v duchu solidarity predložila návrh na vytvorenie mechanizmu finančnej podpory členským štátom, aby mohli poskytnúť interrupčnú starostlivosť bezplatne pre všetky osoby žijúce v EÚ, ktoré nemajú prístup k bezpečným interrupciám.

Navrhovaná finančná podpora by podľa iniciatívy mala mať formu voliteľného mechanizmu, ktorý bude členským štátom k dispozícii na dobrovoľnom základe.

Na Slovensku sa umiestňujeme medzi najhoršími krajinami v EÚ, pokiaľ ide o dostupnosť interrupcií. Kým iné štáty idú cestou zlepšovania podmienok, my kráčame opačne – k väčšej diskriminácii a chudobe žien.

Stanovisko podpísali:

Adriana Mesochoritisová, Možnosť voľby

Rado Sloboda, Amnesty International Slovensko

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko

Monika Kapráliková, InTYMYta

Milan Zvada, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Róbert Furiel, Saplinq, o. z.

Zuzana S. Szabóová, Komunitná nadácia Zdravé mesto

Ida Želinská, kolektív neon

Vlado Rafael, eduRoma

Slavo Sochor, Literárna bašta

Jana M. Hanzelová, Diera do sveta

Ľudskoprávnu koalíciu tvorí Amnesty International Slovensko, Saplinq, inTYMYta, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Možnosť voľby, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Inokraj, Komunitná nadácia Zdravé mesto, kolektív neon, Literárna Bašta, eduRoma a Diera do sveta.

Kategórie: AktualityZverejnené dňa: 11. júna 2025

Páči sa vám naša práca?

PODPORTE NÁS