Spoločne proti násiliu páchanému na ženách

Spoločnými silami sa môžeme približovať k spoločnosti, v ktorej násilie páchané na ženách nebude mať miesto. Aj preto sa občianske združenie Možnosť voľby pripája k medzinárodnej kampani 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách, ktorá sa každoročne koná od 25. novembra do 10. decembra. Táto iniciatíva je súčasťou dlhodobej sociálnej kampane o. z. Možnosť voľby zameranej na zvýšenie informovanosti o násilí páchanom na ženách a na podporu medzinárodného dokumentu známeho ako Istanbulský dohovor.

„Rozhodli sme sa využiť túto iniciatívu a upozorniť na vážnu situáciu, ktorú potvrdil aj aktuálny prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA),“ vysvetľuje odborníčka na rodovú rovnosť Adriana Mesochoritisová z Možnosti voľby. Podľa reprezentatívneho prieskumu FRA, do ktorého sa zapojilo 1512 respondentiek, každá piata žena (23 % respondentiek) niekedy zažila fyzické alebo sexuálne násilie zo strany svojho intímneho partnera. Ak by sme k tomu pridali ešte psychické násilie, ktoré je vždy prítomné v násilných vzťahoch, podiel žien zasiahnutých násilím by sa ešte viac zvýšil.

Zásadný prelom na ceste k  európskemu spoločenstvu bez násilia páchaného na ženách prináša najnovší dohovor Rady Európy, tzv. Istanbulský dohovor. „Považuje sa za najkomplexnejšiu európsku stratégiu na odstránenie násilia páchaného na ženách a dievčatách. Slovenská republika ho podpísala ako jedna z prvých krajín Rady Európy v roku 2011 a zaviazala sa ratifikovať ho do roku 2013. Doposiaľ sa tak nestalo, čo znamená, že ženy a dievčatá musia na zefektívnenie ochrany svojich životov naďalej čakať,“ uvádza Mesochoritisová. Ako dodala, „V rámci prvej fázy kampane sa usilujeme vysvetliť, že Istanbulský dohovor má obrovský význam a môže byť tým nástrojom, ktorý povedie k ukončeniu utrpenia tisícok žien a dievčat. Prevádzkujeme na sociálnych sieťach stránky Istanbulský dohovor, na ktorých informujeme o téme násilia páchaného na ženách a Istanbulskom dohovore. Zároveň sme nadviazali intenzívnu spoluprácu s médiami, ktoré sa môžu stať dôležitým zdrojom informovania verejnosti. Druhá fáza bude mobilizačná, čo znamená, že sa pokúsime zapojiť ľudí do aktivít na podporu Istanbulského dohovoru. Dúfame, že verejnosť sa k nám pridá a vyjadrí svoj zásadný nesúhlas s násilím páchanom na ženách a naopak, vyjadrí podporu Istanbulskému dohovoru. Sme presvedčené a presvedčení, že násilie sa môže skončiť, ak sa spoločne proti nemu postavíme a začneme konať.“

Viac informácií o násilí páchanom na ženách, ako aj o Istanbulskom dohovore ponúka webová stránka moznostvolby.sk a facebooková stránka Istanbulský dohovor.

« z 3 »

Kampaň je súčasťou projektu Možnosti voľby „Podpora ratifikácie a implementácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu“. Projekt bol podporený sumou 97455 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti –Open Society Foundation. Cieľom projektu Podpora ratifikácie a implementácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu je „Zvýšenie zapojenia MVO do tvorby politík a rozhodovacích procesov na miestnej, regionálnej a národnej úrovni“. V rámci projektu sa od roku 2013 realizujú vzdelávacie, analytické, advokačné a informačné aktivity.